„Celem naszego życia jest bycie szczęśliwym „

                                         Dalai Lama

Dlaczego mamy różne regułki określające co to jest szczęście?
Mamy różne filtry percepcyjne przez które interpretujemy rzeczywistość,a to sprawia,że różnie definiujemy szczęście.
Kiedy uwolnimy się od filtrów i otworzymy na rzeczywistość to z „automatu” otworzą się inne horyzonty.Szczęście stanie się faktem bez zabiegania o nie i będzie prawdziwe.To o które zabiegamy jest iluzoryczne.Mówimy sobie będę szczęśliwa jak mój partner będzie taki,taki i taki,będę szczęśliwa jak będę miała dużo pieniędzy,jak moje dzieci będą szczęśliwe itd.

Być szczęśliwym każdy chce !

Nawet jeśli te moje oczekiwania się spełnią to i tak będę marjonetką uzależnioną od czynników zewnętrznych,będę czuła niedosyt,jeszcze to,więcej i szybciej.
Jak długo nasze szczęście uzależniamy od czynników zewnętrznych tak długo będziemy nieszczęśliwi.Będziemy gonić za szczęściem,łapać jakieś okruchy i będziemy ciągle go głodni.
Jak nauczysz się szanować siebie” z dobrodziejstwem inwentarza „z zaletami i wadami to odkryjesz ,że miłość radość i szczęscie są w Tobie.To jest bardzo ważne,żeby świadomie dążyć do takiego stanu.

Różnie interpretujemy wolność,a może wystarczy uwolnić się od wewnętrznej szarpaniny by poczuć się naprawdę wolnym.

Jak ja to widzę?

Kiedy jesteśmy uzależnieni od świata zewnętrznego i mamy sterujące nami reguły zachowań , które nie są spójne z rzeczywistością,to nieunikniony jest konflikt, walka (zewnętrzna lub wewnętrzna),która nas wypala nie pozwala nam na koncentrację na rzeczach dla nas ważnych. Taka walka nieuchronnie prowadzi do wątpliwości.
Mimo,że ciągle chcemy mieć nadzieję,że nam się uda ,to brak poczucia zadowolenia z siebie tworzy w naszej podświadomości przekonanie,że się nie ma prawa udać i tak sami sobie zakładamy pentlę na szyję .
Jeśli nie widzisz tego mechanizmu i nie masz świadomości jak bardzo jest on destrukcyjny to wyobraz sobie ,że temat nie dotyczy Ciebie tylko kogoś z Twojego otoczenia i np. masz złe mniemanie o tej osobie ,uważasz ją za nieudacznika.Zadeklarowała się ona ,że wykona dla Ciebie jakąś usługę,na której Ci bardzo zależy. Nie masz innych usługodawców.Twoja potrzeba wykonania usługi rodzi nadzieję, ale to Twoje przekonania są siłą napędową, a one w tym wypadku są niekorzystne.
Analogiczny mechanizm działa w relacjach z sobą samym.Pamiętajmy ,że nadzieja jest jak słomka która szybko się spala. Mówi się słomiany zapał , dla mnie jest to zapał budowany na nadziej.To w przekonaniach tkwi siła.Kiedy błędy i niepowodzenia będziemy interpretować jako porażki i będziemy je w takiej postaci kolekcjonować w podświadomości to będą one naszym wrogiem wewnętrznym.
Pytanie dlaczego robimy sobie taki śmietnik?

Jest wiele powodów np.

 • Jeśli nie zarządzamy lękiem,on nami zarządza (nie kontrolujemy sytuacji i udajemy,że nie ma problemu).
 • uczono nas by czuć się winnym
 • toksyczne wychowanie polegające na motywowaniu przez krytykę
 • wszelkie konwenanse w które obrastamy(wypada,niewypada itd.)

Jak nie hodować w sobie wroga i jak go się pozbyć?

 1. Trzeba zrozumieć,że błędy i niepowodzenia nie są porażką,że są szansą na nauczenie się.życie to szkoła,a szkoła to nauka-tylko czasami udaje się uczyć bez błędów.. To od nas zależy czy nauka jest dla nas ciężarem czy szansą za którą jesteśmy wdzięczni.Wdzięczność to potężna siła ,którą uruchamiamy wyzwalając się od poczucia winy i porażki.
 2. Warto wiedzieć,że są osoby,które lubią trudności, bo tak się sprawdzają ,jest to dla nich wyzwanie.To jest siła ,która rodzi potęzniejszą siłę.

To nie podlega dyskusji,że każdy chce być szczęśliwym,ale często w drodze do szczęścia wpadamy w pułapki ,labirynty i robimy wszystko tak nieumiejętnie, że osiągamy odwrotny efekt.
PS

 1. Nie uzależniaj swojego szczęścia i dobrego samopoczucia od czynników zewnętrznych
 2. Nie hoduj w sobie wewnętrznego wroga,który Ciebie krytykuje,jest z Ciebie niezadowolony,nie wierzy w Ciebie.
 3. Ciesz się tym ,że jesteś- łatwiej będzie Ci uniknąć sztucznego zaprogramowania.Często zamiast cieszyć się sobą,mówimy sobie i światu no tak ale…
 4. To Ty wybierasz jakimi regułami się kierujesz w życiu
 5. Pozwól sobie na czucie się ze sobą dobrze
 6. Tylko jeśli będziesz kochał i szanował siebie masz szansę na bycie szczęśliwym

Życzę Ci szczęścia bez ograniczeń

Zapraszam również do przeczytania  tekstu  Unikaj negatywnego myślenia

F
F
Twitter
zdrowietiens on Twitter
13 people follow zdrowietiens

F
F
F
F
Invalid username, no pictures, or instagram servers not found
Invalid username, no pictures, or instagram servers not found
Zapisz mnie również na poniższe listy: