Olejki eteryczne na infekcje bakteryjne i wirusowe

Jak nie dać się jesienno-zimowym infekcjom czyli o sile olejków eterycznych
Kiedy zaczyna się okres drapania w gardle, kichania, zajętych zatok, nie musisz obciążać organizmu lekami aptecznymi.
Przyczyn chorób zakaźnych może być wiele (wirusy, bakterie, priony, grzyby) mimo to dość łatwo możemy je określić. Problem zaczyna się wtedy gdy musimy zwalczyć infekcje. Zazwyczaj leczenie polega na ukierunkowanym hamowaniu patogennych cech drobnoustrojów lub też na dezaktywacji toksyn, które są przez nie produkowane. Taki cel osiągamy stosując chemioterapeutyki tj. sulfonamidy oraz antybiotyki czy też antytoksyny. Czasami jednak ich działanie powoduje lawinę działań niepożądanych. Z tego względu pojawia się coraz większe zainteresowanie olejkami eterycznymi, które miałby  stanowić alternatywną drogę leczenia
Kiedy zaczyna się okres wzmożonych infekcji zacznij korzystać z olejków eterycznych.Nie mają skutków ubocznych i są bardzo skuteczne, pod warunkiem, że korzystasz z olejków w 100% naturalnych, czystych z certyfikatami. Olejki, ktorych ja używam i promuje są w 100% naturalne mają 9 certyfikatów czystości (przepisy wymagają 3 certyfikatów.)
Przede wszystkim należy pamiętać, że najważniejsze jest zapobieganie infekcjom. Dlatego zarówno nasza rodzima medycyna ludowa, jak i np. tradycyjna medycyna chińska (TCM) kładzie duży nacisk na metody prewencyjne. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie uniknąć ataku patogenów na nasz organizm i zapobiec rozwinięciu się infekcji. Co zatem zrobić, gdy poczujemy pierwsze oznaki choroby?
Aromaterapia może być jednym z domowych sposobów walki z przeziębieniem. Olejki eteryczne świetnie likwidują objawy grypy, a przy tym wpływają pozytywnie na nasz nastrój, co z pewnością pozwoli szybciej wrócić do zdrowia.
Coraz większą popularność wśrób zwolenników naturalnych metod leczenia mają kuracje z udziałem olejków eterycznych, które najlepiej jest zacząć stosować, jeszcze zanim choroba w pełni się rozwinie.
Poniżej krótkie opisy olejków, które są najbardziej skuteczne w leczeniu chorób układu oddechowego
Olejek z drzewa herbacianego (Tea Tree)

opryszczka na ustachTea Tree czyli inaczej mówiąc olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia) to zdecydowany lider w walce z patogenami. Posiada silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, które zawdzięcza zawartości ponad 100 składników, głównie monoterpenów, seskwiterpenów oraz ich pochodnych. Jego właściwości były wysoko cenione już przez Aborygenów, a o jego zdolnościach antyseptycznych świadczy fakt, iż olejek ten był w dawnych czasach, a także jest do tej pory stosowany w stomatologii do odkażania narzędzi stomatologicznych. Według specjalistów od aromaterapii, olejek herbaciany może zwalczyć bóle głowy i inne objawy przeziębienia oraz pomóc udrożnić zapchane zatoki.

Przy zapaleniu zatok robimy inhalacje (gorąca woda i olejek z drzewa herbacianego- głowa pod ręcznikiem i wdychamy przez 10minut. Możemy też stosować w dyfuzorze np. na noc przez kilka godzin.
Kiedy jestesmy przyziębieni i boli nas głowa, należy natrzeć skronie olejkiem herbacianym połączonym z olejkiem bazowym ( może to być olej roślinny).
Przy bólach gardła: do szklanki ciepłej wody dodać 2-3 krople olejku herbacianego i płukać gardło 2-3 razy dziennie.
Przy pierwszych objawach przyziębienia można wziąć gorącą kąpiel z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego.

Uwaga: Przed zastosowaniem olejków wskazane jest zrobić test. 1-2 krople oleku wcieramy wokół łokcia i pozostawiamy na noć, jeśli nie będzie żadnych odczynów możemy korzystać z olejku.
Więcej o zastosowaniach olejku w drzewa herbacianego przeczytasz na moim blogu
http://jolanta-lenart.pl/category/olejek-z-drzewa-herbacianego/

Olejek goździkowy
Goździkowy to silny antyoksydant, a także skuteczny środek antybakteryjny i antywirusowy. Głównym składnikiem olejku goździkowego jest eugenol (ok. 95%) o działaniu przeciwbólowym i odkażającym. Olejek zawiera również seskwiterpeny, które mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, kwas benzoesowy i terpeny (pinen, limonen).
Ból gardła: 2-4 krople olejku goździkowego rozpuścić w szklance wody, płukać tą mieszanką gardło przez kilka minut, a następnie wypluć. Większość aromaterapeutów twierdzi, że ze względu na wysoką zawartość eugenolu w olejku, nie należy go stosować wewnętrznie ze względu na to, że może powodować reakcje alergiczne. Nie należy więc połykać tej mikstury. W ten sam sposób można go stosować, aby złagodzić bóle zębów czy stany zapalne dziąseł.
Oczywiście zawsze wskazany jest test – np. na noc 1-2 kropelki olejku wcieramy wokół łokcia, jak nie będzie zmian na skórze to znaczy , że możemy stosować.
Zatkane zatoki, kaszel, astma czy bronchit: przeprowadzić inhalację z dodatkiem kilku kropli tego olejku. W okresie jesienno-zimowym wskazane jest dodawanie go do dyfuzora czy kominka aromaterapeutycznego, aby wspomóc system immunologiczny.

Przeciwwskazania i środki ostrożności: Alergicy, małe dzieci oraz diabetycy i osoby z chorobami nerek i wątroby nie powinny stosować tego olejku ze względu na potencjalne działania niepożądane i skutki uboczne. Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed stosowaniem tego olejku. Nie należy też stosować tego olejku w postaci nierozcieńczonej.

Olejek eukaliptusowy
Eukaliptus ma cały szereg leczniczych właściwości, które zawdzięcza swojemu składowi. Głównym składnikiem terapeutycznym olejku jest cyneol (eukaliptol) o właściwościach przeciwbakteryjnych, przyspieszających ziarninowanie ran oraz poprawiających wymianę tlenową w pęcherzykach płucnych. Olejek eukaliptusowy działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, antywirusowo, wykrztuśnie, antybiotycznie i immunostymulująco. Świetnie się sprawdzi w przypadku wszelkich problemów oddechowych, jak kaszel czy zatkane zatoki, a także przeziębienie czy grypa (działanie przeciwwirusowe). Może także pomoc w walce z astmą oraz w zapaleniu oskrzeli. Ponieważ znosi stan zapalny i działa przeciwobrzękowo, stanowi popularny składnik tabletek na ból gardła, spray’ów do nosa i inhalatorów.

W przypadku zapalenia zatok: w dzień stosujemy inhalacje z olejkiem eukaliptusowym, natomiast żeby ułatwić sobie oddychanie nocą, można na poduszkę położyć ręcznik z zakroplonym olejkiem. Należy również włączyć dyfuzor z olejkiem eukaliptusowym

Jeśli chorujemy na astmę: wtarcie 1-2 kropli olejku w szyję i klatkę piersiową zapewni odczuwalną ulgę (olejek rozszerzy naczynia krwionośne i uwolni aromatyczny zapach, który ułatwi zaczerpnięcie oddechu). Dla bezpieczeństwa najlepiej rozcieńczyć olejek w jakimś oleju bazowym (kokosowy, ze słodkich migdałów).

Olejek lawendowy

naturalne olejki eteryczne

Olejek lawendowy pozyskany z kwiatów lawendy lekarskiej (Lavandula angustifolia) charakteryzuje się przyjemnym, niepowtarzalnym zapachem. Jest olejkiem o wszechstronnym działaniu – działa przeciwbólowo, antydepresyjne, antyseptycznie, relaksująco, nasennie i łagodząco przy problemach skórnych (oparzenia słoneczne, trądzik, rozstępy, łupieżu suchy, wypadanie włosów, nadmierna potliwość, infekcje grzybicze, łuszczyca). Jest także jednym z niewielu olejków (oprócz olejku z drzewa herbacianego), który może być stosowany bezpośrednio na skórę (bez rozcieńczenia). Oprócz olejku cytrynowego dobrze się sprawdzi w przypadku infekcji u dzieci (ma przyjemny zapach).

Przeziębienie/ zapalenie zatok/grypa: najlepiej sprawdzą się inhalacje parowe z dodatkiem olejku lawendowego (gorąca para z olejkiem lawendowym łagodzi i oczyszcza drogi oddechowe i równocześnie atakuje bakterie).

Infekcje u dzieci: kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku lawendowego, oprócz działania antybakteryjnego, pomoże złagodzić symptomy przeziębienia i grypy, takie jak bóle głowy, a do tego delikatnie zrelaksuje dziecko i pomoże mu zasnąć.
Więcej o zastosowaniach olejku lawendowego na
http://jolanta-lenart.pl/olejek-z-lawendy-dzialanie-terapeutyczne/
Olejek cytrynowy

naturalne olejki eteryczne
Działanie:
Anty-infekcyjny,
Odkażający,
Antybakteryjny (niszczy zarodniki, przetrwalniki),
Antyseptyczny,
Antywirusowy,
Polepsza mikrokrążenie,
Pobudza tworzenie białych ciałek krwi,
Wyraźnie polepsza działanie systemu immunologicznego.
Rozpylanie przez 2 godz. w dyfuzorze olejku cytrynowego likwiduje bakterie gronkowca natomiast, do zniszczenia duru brzusznego wystarczy 1 godz.Kiedy odwiedzamy kogoś w szpitalu, to żeby zneutralizować bakterie, które przynieśliśmy do domu włączamy dyfuzor na 3 godziny. Nie muszę mówić jak świetnie ta metoda walki z bakteriami sprawdza się w okresie wzmożonych infekcji.
⦁ Błonica – 0,2 % roztwór olejku cytrynowego zabija przez 20 minut bakterie błonicy i gruzlicy.
⦁ Szeroko również stosowany jest przy problemach z drogami oddechowymi, świszczący kaszel (inhalacje lub w dyfuzorze. Nie mogą stosować osoby chore na astmę
Więcej o olejku cytrynowym przeczytasz
Rozpylanie przez 2 godz. w dyfuzorze olejku cytrynowego likwiduje bakterie gronkowca natomiast, do zniszczenia duru brzusznego wystarczy 1 godz.Kiedy odwiedzamy kogoś w szpitalu, to żeby zneutralizować bakterie, które przynieśliśmy do domu włączamy dyfuzor na 3 godziny. Nie muszę mówić jak świetnie ta metoda walki z bakteriami sprawdza się w okresie wzmożonych infekcji.
⦁ Błonica – 0,2 % roztwór olejku cytrynowego zabija przez 20 minut bakterie błonicy i gruzlicy.
⦁ Szeroko również stosowany jest przy problemach z drogami oddechowymi, świszczący kaszel (inhalacje lub w dyfuzorze. Nie mogą stosować osoby chore na astmę.
Więcej o oilejku cytrynowym na
http://jolanta-lenart.pl/olejek-cytrynowy-zastosowanie-i-wlasciwosci/

Olejek grejpfrutowy

naturalne olejki eteryczne

Naturalny środek antybakteryjny
Olejek grejpfrutowy ma działanie przeciwbakteryjne, pomaga zmniejszyć lub wyeliminować szkodliwe szczepy bakterii, które wprowadzamy do organizmu przez zanieczyszczoną żywność, wodę lub pasożyty. Badania pokazują, że olejek grejpfrutowy może nawet walczyć z silnymi szczepami bakterii, które są odpowiedzialne za choroby wywołane bakterią E. coli i salmonelli. Grejpfrutowy jest również stosowany do zabijania bakterii lub grzybów na skórze. Pomaga również w walce z pleśnią , zabiciu pasożytów w paszach zwierzęcych. Jest też stosowany do konserwowania żywności i dezynfekcji wody.
Likwiduje zakażenia bakteryjne w jelitach.
Radzi sobie z aż 800 rodzajami wirusów i 100 rodzajami grzybów
Pomaga w zapaleniu opon mózgowych, zmniejsza problemy porodowe wynikające z obecności w organizmie bakterii, które często są w nieświeżej żywności (mięso, wędliny, sery itd.), pomaga w leczeniu róży- ucina rozwój bakterii, pomaga w sepsie
więcej http://jolanta-lenart.pl/olejek-grejpfutowy-pomaga-utracie-wagi/

Olejek pomarańczowy

naturalne olejki eteryczne
Naturalny środek antybakteryjny– olejki eteryczne z owoców cytrusowych są naturalnymi środkami przeciwdrobnoustrojowymi i mogą być stosowane w celu poprawy bezpieczeństwa żywności.
W badaniach opublikowanych w International Journal of Food Science i Technologii wykazano, że świetnie zabezpiecza przed bakterią E-coli. Wiemy, że jest to niebezpieczny rodzaj bakterii obecnych w zanieczyszczonej żywności.
W innych badaniach opublikowanych w Journal of Food Science wykazano, że olejek może hamować rozprzestrzenianie się bakterii salmonelli , ponieważ zawiera silne związki przeciwbakteryjne, zwłaszcza terpeny. Salmonella może wywołać reakcje ze strony przewodu pokarmowego, gorączka i poważne efekty uboczne, gdy żywność zostaje nieświadomie zanieczyszczona i konsumowana.
więcej
Olejek Olibanum

naturalne olejki eteryczne
Pomaga przy wszelkich problemach układu oddechowego,Można przy jego użyciu zlikwidować początkowe stadium astmy, wspiera leczenie płuc i oskrzeli. Po zastosowaniu może się wzmóc kaszel. ale to dlatego, że organizm zaczyna się oczyszczać
więcej
http://jolanta-lenart.pl/olejek-eteryczny-z-zywicy-olibanum/
Domowa maść na przeziębienie
Masz trudności z oddychaniem, zatkany nos i kaszel? Pomocna może być domowa maść z olejkami eterycznymi. Jej podstawą powinien być olej o stałej lub płynnej konsystencji, który posłuży jako nośnik dla olejków eterycznych i nie spowoduje podrażnienia skóry. Najlepiej sprawdzi się olejek kokosowy lub ze słodkich migdałów. Aby uzyskać maść, należy dodać do podstawowego oleju kilka kropel olejku eterycznego. Najlepszy będzie olejek eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, lub cyprysowy. Maścią smarujemy klatkę piersiową i plecy. Olejki będą parować i w ten sposób udrożnią nasze drogi oddechowe.
Olejki eteryczne na ból mięśni
Grypa i przeziębienie mogą powodować nieprzyjemne bóle mięśni, które sprawiają, że nie mamy siły wstać z łóżka. Aromaterapia okazuje się przydatna również w leczeniu tych dolegliwości. Pozbędziemy się bólu mięśni, stosując podgrzane olejki eteryczne. Tu najlepiej sprawdza się olejek Olibanum
Podsumowując
W walce z infekcjami olejki możemy stosować

infekcje bakteryjne
1. W dyfuzorze bardzo polecam
2.Do kąpieli
3.Maści – wcieranie w klatkę piersiową, lub stopy przed snem
4.Inhalacje
Aby poszerzyć spektrum możliwości nie należy przyzwyczajać się do jednego olejku
Więcej o olejkach eterycznych poczytasz w pdf
http://jolanta-lenart.pl/Odbieram

F
F
Twitter
zdrowietiens on Twitter
13 people follow zdrowietiens

F
F
F
F
Invalid username, no pictures, or instagram servers not found
Invalid username, no pictures, or instagram servers not found