„Jesteś jedyną osobą na świecie, która może wykorzystać Twój potencjał”. Zig Ziglar

Dlaczego rozwój osobisty jest konieczny i czy można nie chcieć się rozwijać?

Rozwój osobisty służy poprawie Twojego życia w różnych jego obszarach . Rozwój osobisty to wszystkie działania , które sprawiają , że stajesz się lepszą wersją siebie . Życie daje Ci mnóstwo możliwości rozwoju. Ty musisz sam określić co to jest rozwój osobisty dla Ciebie

.
Pytanie po co nam rozwój koresponduje z inną istotną myślą dlaczego żyjemy?

Nasze cele i pragnienia(szczęścia ,kariery, sukcesu itd) to tylko etap drogi , która wiedzie na wyższy niż dotychczasowy poziom funkcjonowania, zbliżający nas do osiągnięcia pełni, wewnętrznej całości, a co za tym idzie, do osiągnięcia odczucia spełnienia,satysfakcji, a częstokroć też swoistego szczęścia.

Dlaczego rozwój osobisty jest taki ważny?

Tylko dzięki świadomemu rozwojowi osobistemu mamy możliwość zarządzania naszym życiem.
O nasz rozwój osobisty nie zadba psycholog. O rozwoju nie decyduje rodzaj wydarzeń , które nas spotykają , tylko nasz stosunek wobec nich .Dotyczy to zwłaszcza tych wydarzeń wymagających współdziałania z procesem życia , odczytywania jego wskazań, wykorzystywania doświadczeń do uczenia się, wspierania i budowania siebie. Rozwój zdaje się więc jest nieubłagany, możemy jedynie spowalniać lub przyspieszać jego szybkość.
Mamy wewnętrzną zdolność do rozwoju i samorealizacji. Jesteśmy „zaprogramowani” na rzecz wzrostu i spełnienia . Nasz wzrost ogranicza środowisko i nasz stosunek do siebie samych.
Środowisko ma kolosalny wpływ na naszą samoocenę , która jest kluczem do osobistego szczęścia i powodzenia w życiu.

Rozwój człowieka jest procesem trwającym całe życie .

 

KIm jestem

rozwój osobisty , kim jestem

Dlaczego często stawiamy opór i nie chcemy poznawać i rozwijać swojego potencjału?
Podstawową przyczyną jest niska samoocena i lęki.Niska samoocena wyniszcza nas od środka. Mimo , że bardzo chcemy być szczęśliwi to ona robi nam w środku „krecią robotę”, to ona sprawia , że stajemy się wrogami samych siebie.
Co to oznacza?
Nie ma spójności w dążeniach, myślach, czynach i słowach. To ona zabiera nam entuzjazm i energie do działania . Bo to dzięki niej jesteśmy przekonani , że nie damy rady,że nam się nie uda , że to nie dla nas, że spotkamy się z dezaprobatą otoczenia ,że będą się z nas śmiać itd.
To ona przyczynia się do tego , że tak panicznie boimy się popełniać błędy. Gdyby człowiek był zadowolony z siebie i umiał siebie akceptować to by mu to zapewniało spokój wewnętrzny.
Natomiast lęki i niepokój (bo znów mi się nie uda , poniosę porażkę) ograniczają paraliżują i zniechęcają do działania.
Pozytywna samoocenia jest kluczem do osiągnięcia szczęścia i powodzenia w życiu.
Kiedy pracujemy nad umiejętnością akceptacji i empatii pielęgnujemy pozytywne uczucia do siebie . To daje nam możliwość rozszerzenia pozytywnych uczuć dla innych.
Akceptacja siebie i innych to fundament do samodoskonalenia. Czym większa akceptacja i zrozumienie siebie tym łatwiejsze relacje z innymi.To zadowolenie ułatwia nam zobaczenie ograniczeń utrudniających rozwój osobisty . Znać siebie i dążyć do spójności własnych zachowań to zintegrowane podejście w rozwoju osobistym.
Podstawą rozwoju osobistego jest uświadomienie sobie :

  • kim jestem , jak widzę siebie
  • do czego dążę
  • co i dlaczego chcę zmienić
  • co w moim postrzeganiu siebie i świata przeszkadza w rozwoju i dokonywaniu pozytywnych zmian.

Rozwój osobisty jest ciągłą zmianą ciągłym doskonaleniem siebie .Jeśli nie będziesz mieć otwartego umysłu Twój rozwój osobisty będzie się realizował na „zaciągniętym hamulcu”.Bądż sceptyczny , ale nie na zasadzie „nie wierzę ” tylko na zasadzie sprawdzam bo nie chcę by ominęła mnie szansa bo zawęziłem zasięg swojego widzenia tematu do poziomu obecnej swojej wiedzy lub założeń . Zanim zdecydujesz się krytykować sprubój . Twoje założenia i ograniczenia wprowadzają Cię w błąd , a ich dowódcą jest lęk.
Na każdej płaszczyżnie życia unik przed spróbowaniem , uciekanie przed zmianą odcina nas od możliwości , zawęża szanse.
Inteligencja emocjonalna to sposób w jaki zarządzasz emocjami , sposób w jaki postrzegasz świat i to jak jesteś świadomy tego co robisz , jak się zmieniasz i jak zmieniasz innych.
Na inteligencje emocjonalną składają się samokontrola,motywacja , umiejętności społeczne. To są wszystko cechy i umiejętności , które dają Ci możliwość pójść dalej w rozwoju.

Na rozwój osobisty składa się wiele elementów:

  1. rozwój emocjonalny
  2. rozwój poznawczy
  3. rozwój społeczny
  4. rozwój koncepcji siebie (nasz rozwój powoduje , że zmieniają nam się priorytety , potrzeby, a za tym idzie zmiana koncepcji.

Zwiększa się nasze zaufanie do siebie czujemy większą wolność wyborów.
Zmiany służą zmianą , natomiast powstrzymywanie się od zmian jest destrukcyjne.
Jeśli chcemy realizacji naszych celów w jakiejkolwiek dziedzinie życia nasz rozwój osobisty jest jednym z podstawowych czynników dających szansę na osiągnięcie zamierzeń.
Niska samoocenia utrudnia rozwój osobisty , który jest kluczem do poznania i właściwego wykorzystania własnego potencjału , który zawsze mamy możliwość rozwijać.
Spójność uzupełniających się działań to szansa na to ,że nasze zarządzanie sobą będzie zoptymalizowane .
Chcesz pomóc sobie w rozwoju zapraszam Cię na bezpłatne webinary dwa razy w miesiącu w poniedziałki . Zapisz się tu http://panel.servaq.pl/link/3003/2362

F
F
Twitter
zdrowietiens on Twitter
13 people follow zdrowietiens

F
F
F
F
Invalid username, no pictures, or instagram servers not found
Invalid username, no pictures, or instagram servers not found