Olejek z drzewa  cedrowego to jeden z olejków naturalnych, które są najczęściej wykorzystywane do celów leczniczych.

​Działanie wywołujące miesiączkę: Kobiety, które mają problemy z nieregularną miesiączką lub jej zatrzymaniem, z całą pewnością zyskają na stosowaniu olejku cedrowego, który oprócz wywoływania menstruacji również reguluje cykl miesięczny. Ból oraz inne nieprzyjemne objawy towarzyszące, jak nudności, zmęczenie i huśtawki nastrojów również mogą być łagodzone poprzez regularne używanie olejku, gdyż ma on wpływ na funkcjonowanie gruczołów dokrewnych.

Przeciwłojotokowe: Łojotok lub egzema łojotokowa to paskudna choroba, spowodowana przez nieprawidłowe działanie gruczołów łojowych. Jej objawy potęgowane są przez zwiększone wytwarzanie łoju oraz następującą w efekcie infekcję komórek naskórka. Wygląda to bardzo nieestetycznie, jako że skóra staje się biała lub jasnożółta i zaczyna się łuszczyć, w szczególności na głowie, w rejonie brwi, wnętrza uszu oraz we wszystkich tych miejscach, gdzie znajdują się mieszki włosowe. Olej cedrowy może być niezwykle pomocny w zwalczaniu owego stanu zapalnego oraz ograniczać łuszczenie się skóry, regulując wydzielanie łoju i lecząc infekcję. Specyfik ten zmniejsza również zaczerwienienie i inne zewnętrzne objawy schorzenia.

olejek z drzewa cedrowego

Antyseptyczne: Olejek cedrowy zapobiega zakażeniom ran, a także chroni je przed tężcem. Można go bezpiecznie aplikować miejscowo na rany jako środek antyseptyczny – bywa on nawet składnikiem ziołowych kremów antyseptycznych. Chroniąc organizm przed działaniem toksyn, omawiany olejek odciąża białe krwinki i system odpornościowy, co pozwala im skuteczniej działać.

Przeciwzapalne: Mimo że poparto to na razie głównie eksperymentami na zwierzętach, wyniki pierwszych badań na ludziach wypadły bardzo pozytywnie, jeżeli chodzi o skuteczność przeciwzapalnego działania olejku cedrowego w walce z artretyzmem. Zapalenie stawów i tkanek, którego efektem jest wyniszczający ból lub duży dyskomfort, może zostać złagodzone poprzez wdychanie lub miejscową aplikację olejku na skórę.

Wzmacniające: Olej cedrowy może być stosowany jako ogólny środek na wzmocnienie, gdyż wspomaga działanie narządów wewnętrznych i pobudza metabolizm. Wzmacnia mięśnie, skórę, układ nerwowy, żołądek, układ pokarmowy oraz mózg. Wspomaga funkcjonowanie nerek i wątroby, co z kolei poprawia ogólne zdrowie i samopoczucie.

Przeciwskurczowe: Łagodzenie skurczów to kolejna istotna właściwość olejku cedrowego. Działa on niemal na wszystkie rodzaje skurczów oraz związanych z nimi schorzeń. Dotyczy to również skurczów układu oddechowego, jelit, mięśni, serca i nerwów. Osoby, które mają problemy ze snem związane z zespołem niespokojnych nóg, drgawkami, astmą oraz innymi dolegliwościami, również mogą skorzystać z kojących właściwości olejku cedrowego.

Ściągające: Jako środek ściągający, olejek cedrowy pomaga leczyć bóle zębów, wzmacnia dziąsła, zapobiegając wypadaniu zębów. Poprawia również napięcie mięśniowe. Poza tym pomaga na biegunkę, zwierając podatne na skurcze mięśnie przewodu pokarmowego. Jako środek ściągający, olejek cedrowy jest również przydatny do ochrony skóry przed działaniem toksyn oraz bakterii. Oprócz tego wywołuje koagulację białek skóry, które w rezultacie wysychają i twardnieją, tworząc warstwę ochronną w rejonie, gdzie zaaplikowano olejek.

Moczopędne: Moczopędne działanie olejku cedrowego jest pomocne w leczeniu licznych schorzeń, włączając w to otyłość, nadciśnienie, reumatyzm, artretyzm, podagrę, infekcje dróg moczowych oraz nadmierne nagromadzenie toksyn we krwi. Omawiany specyfik zwiększa częstotliwość oddawania moczu, dzięki czemu łatwiej usuwany jest z organizmu tłuszcz, nadmiar wody i toksyny w rodzaju kwasu moczowego. Owe toksyny oraz nadmiar wody, skumulowane w organizmie, są głównymi przyczynami wymienionych wyżej chorób.

Wykrztuśne: Jeśli męczy cię kaszel, katar i zatkany nos, powinieneś wypróbować olejek cedrowy, który łagodzi podrażnienia. Jest on środkiem wykrztuśnym i skutecznie uwalnia od kaszlu, usuwając flegmę z dróg oddechowych oraz płuc i odblokowując zatory. Przynosi również ulgę w bólach głowy, czerwonych i załzawionych oczach, a także innych objawach przeziębienia. Niewielka ilość omawianego olejku pomoże ci spokojnie zasnąć podczas choroby. Rozrzedza on flegmę, którą łatwiej dzięki temu usunąć z dróg oddechowych; jednocześnie chroni to przed gromadzeniem się toksyn oraz powstawaniem powikłań wynikających z nadmiaru nagromadzonej flegmy. Świetnie nadaje się do aromaterapii.

Owadobójcze: Naturalny olej cedrowy używany jest jako repelent przeciwko komarom oraz innym owadom. Stosowany w parownikach, przepędza komary, muchy i inne insekty na dużą odległość od domu. Regularne spryskiwanie nim poduszek lub prześcieradeł rozwiązuje problem uciążliwych owadów, które zakłócają sen.

Uspokajające: Olej cedrowy jest popularnym środkiem uspokajającym. Ma silne działanie kojące umysł, ponadto leczy zapalenia i swędzenie skóry, jednocześnie uwalniając od napięcia i niepokoju. Wspomniane właściwości owego specyfiku pomagają w osiągnięciu zdrowego, regenerującego i niezakłóconego snu, dlatego też często stosowany jest on u pacjentów cierpiących na bezsenność. Używany w ramach aromaterapii, zwiększa produkcję serotoniny, która jest w mózgu zamieniana w melatoninę. Ta z kolei wywołuje zmęczenie i przynosi spokojny, pokrzepiający sen. Z tego też powodu aromaterapia z wykorzystaniem olejku cedrowego polecana jest osobom cierpiącym na chroniczny lęk, stres i depresję.

Grzybobójcze: Olejek cedrowy może być stosowany do leczenia infekcji grzybiczych, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Badania wykazały, iż jego wdychanie chroni organizm przed skutkami różnych typów skażenia żywności, a także przed grzybowymi patogenami roślin, zwierząt i ludzi.

Pozostałe korzyści oraz uwagi względem używania oleju cedrowego

Olej cedrowy jest skuteczny w zwalczaniu trądziku, artretyzmu, zapalenia oskrzeli, zapalenia pęcherza, łupieżu, zapalenia skóry, stresu, schorzeń nerek oraz przetłuszczającej się cery. Jest składnikiem wielu kosmetyków naturalnych i organicznych, a także tradycyjnych preparatów zdrowotnych.

WAŻNE

Przed pierwszym zastosowaniem olejku trzeba zrobić test czy nie jest się uczulonym

Krople olejku wcieramy po wewnętrznej stronie łokcia. Jeśli nie ma żadnych zmian na skórze

po 24 godzinach możemy stosować.

To mocny olejek nie wolno przedawkować (mogą wystąpić wymioty, nudności, pragnienie, a nawet uszkodzenia układu pokarmowego.

F
F
Twitter
zdrowietiens on Twitter
13 people follow zdrowietiens

F
F
F
F
Invalid username, no pictures, or instagram servers not found
Invalid username, no pictures, or instagram servers not found