Mirra jest powszechnie znana jako jeden z darów (wraz ze złotem i kadzidłem ) trzech mędrców przywiezionych do Jezusa w Nowym Testamencie. Było to wspomniane w Biblii 152 razy! Mirra była ważna w czasach biblijnych, była używana jako przyprawa, naturalny środek do oczyszczenia i zmarłych. 

Olejek z mirry jest nadal powszechnie stosowany dzisiaj jako lek na wiele dolegliwości. Naukowcy zainteresowali się mirrą ze względu na jej silną aktywność przeciwutleniającą i potencjał w leczeniu raka. Wykazano również, że jest skuteczny w zwalczaniu niektórych rodzajów infekcji pasożytniczych.

Co to jest mirra?

Mirra jest żywicą lub substancją podobną do soku, która pochodzi z drzewa zwanego Commiphora mirra , powszechnego w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Mirra jest botanicznie spokrewniona z kadzidłowcem i jest jednym z najpowszechniej stosowanych olejków eterycznych na świecie.

Drzewo mirrowe wyróżnia się białymi kwiatami i wiązanym pniem. Czasami drzewo ma bardzo mało liści ze względu na suche warunki pustynne, gdzie rośnie. Czasami może przybrać dziwny i skręcony kształt ze względu na trudną pogodę i wiatr.

Aby zebrać mirrę, należy przyciąć pnie drzew, aby uwolnić żywicę. Żywicę pozostawia się do wyschnięcia i zaczyna wyglądać jak łzy wzdłuż pnia drzewa. Żywicę następnie zbiera się, a olejek eteryczny wytwarza się z soku za pomocą destylacji z parą wodną.

Olejek z mirry ma dymny, słodki lub czasami gorzki zapach. Słowo mirra pochodzi od arabskiego słowa „murr” oznaczającego gorzkie. Olej jest żółtawo-pomarańczowym kolorem o lepkiej konsystencji. Jest powszechnie stosowany jako baza do perfum i innych substancji zapachowych.

Dwa pierwszorzędowe aktywne związki znajdują się w mirrze, zwanej terpenoidami i seskwiterpeny, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.  Sesquiterpeny mają również wpływ na nasz ośrodek emocjonalny w podwzgórzu, pomagając nam zachować spokój i równowagę. Oba te związki są badane pod kątem ich korzyści przeciwnowotworowych i przeciwbakteryjnych, a także innych potencjalnych zastosowań terapeutycznych.

Historia olejku mirrowego

Olejek eteryczny z mirry był używany od tysięcy lat w tradycyjnych terapiach leczniczych i ceremoniach religijnych. Typowa pospolita  mirra stosujemy jako::

  • Zapach
  • Balsamowanie
  • Smakowanie żywności
  • Leczenie kataru siennego
  • Jako środek antyseptyczny do czyszczenia i leczenia ran
  • Jako pasta pomagająca zatrzymać krwawienie

Chińczycy często stosowali mirrę jako lek i do dziś pozostaje ona częścią tradycyjnej chińskiej medycyny. Głównym zastosowaniem oleju mirry przez Egipcjan było balsamowanie, a Żydzi używali go do produkcji świętego oleju namaszczania, który był używany w nabożeństwach 

Najczęściej stosowanym historycznym użyciem oleju mirry było spalanie żywicy na rozżarzonych węglach. To uwolniłoby tajemniczą, duchową jakość w każdym pokoju przed ceremonią religijną. Był on również stosowany w aromaterapii ze względu na jego jakość medytacyjną lub na modlitwę, zazwyczaj w połączeniu z kadzidłowcem.

Zapach mirry był tradycyjnie postrzegany jako symbol cierpienia, spalany na pogrzebach lub innych uroczystych wydarzeniach. Ale czasami myrrh miesza się z olejkami cytrusowymi, aby uzyskać bardziej podnoszący na duchu aromat. Te lżejsze mieszanki zostały użyte, aby pomóc w promowaniu inspiracji i wglądu emocjonalnego.

 

Korzyści z oleju mirrowego

Olejek mirra ma wiele potencjalnych korzyści, chociaż potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia dokładnych mechanizmów działania i dawkowania dla korzyści terapeutycznych. Oto niektóre z głównych zalet używania oleju mirry:

1. Silny przeciwutleniacz

Badanie przeprowadzone w 2010 roku na zwierzętach w Journal of Food and Chemical Toxicology wykazało, że mirra może chronić przed uszkodzeniem wątroby u królików ze względu na jej wysoką zdolność antyoksydacyjną. Być może istnieje również potencjalny sposób wykorzystania u ludzi 

2. Korzyści przeciwnowotworowe

Badanie laboratoryjne wykazało, że mirra ma również potencjalne zalety przeciwnowotworowe. Naukowcy odkryli, że mirra była w stanie zmniejszyć proliferację lub replikację ludzkich komórek nowotworowych. Naukowcy odkryli, że mirra hamuje wzrost w ośmiu różnych typach komórek nowotworowych, w szczególności rakach ginekologicznych. Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby dokładnie określić, w jaki sposób stosować mirrę w leczeniu raka, wstępne badania są obiecujące. 

3. Korzyści antybakteryjne i przeciwgrzybicze

Historycznie, mirra była używana do leczenia ran i zapobiegania infekcjom. W dalszym ciągu można go stosować w przypadku drobnych podrażnień skóry, takich jak stopa sportowca, trądzik. Nałóż kilka kropli najpierw na czysty ręcznik, a następnie nałóż bezpośrednio na skórę.

4. Anty-pasożytnicze

Lek został opracowany z użyciem mirry jako leczenia , pasożytniczej infekcji robaka. Pasożyt ten przenoszony jest na ogół przez spożycie glonów wodnych i innych roślin. Lekarstwo z mirrą było w stanie zmniejszyć objawy infekcji, a także spadek liczby pasożytów w kale. 

 5. Zdrowie skóry

Mirra może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry. Może pomóc złagodzić spierzchniętą lub popękaną skórę. Jest powszechnie dodawany do produktów do pielęgnacji skóry, aby pomóc w nawilżaniu, a także w zapachu. Starożytni Egipcjanie używali go do zapobiegania starzeniu się i utrzymania zdrowej skóry.

 6. Relaksacja

Mirra jest powszechnie stosowana w aromaterapii do masażu. Można go również dodać do ciepłej kąpieli lub zastosować bezpośrednio na skórę.

Oleju Mirra  zastosowanie

Terapia olejkami eterycznymi była stosowana od tysięcy lat i jest praktyką używania olejów dla ich korzyści zdrowotnych. Każdy olejek eteryczny ma swoją unikalną zaletę i może być włączony jako alternatywne leczenie różnych dolegliwości. 

Zazwyczaj oleje są wdychane, rozpylane w powietrzu, masowane w skórę, a czasem przyjmowane doustnie. Zapachy są silnie związane z naszymi emocjami i wspomnieniami, ponieważ nasze receptory zapachowe znajdują się obok ośrodków emocjonalnych w naszym mózgu, ciała migdałowatego i hipokampa.

1. Stosowanie w dyfuzorze – wdychanie

Możesz kupić niezbędny olej do destylacji, który będzie używany w całym domu, gdy będziesz starał się osiągnąć odpowiedni nastrój. Lub dodaj kilka kropli do gorącej wody i wdychaj parę. Olejek mirra może być również wdychany, gdy jesteś chory, aby pomóc poprawić objawy zapalenia oskrzeli, przeziębienia lub kaszel.

Można go również mieszać z innymi olejkami eterycznymi, aby stworzyć nowy zapach. Dobrze komponuje się z olejem cytrusowym, takim jak bergamotka, grejpfrut lub cytryna, aby ożywić jego zapach. ( 9 )

2. Zastosowanie bezpośrednio na skórę

Najlepiej mieszać mirrę z olejami nośnymi, takimi jak jojoba, migdał lub olej z pestek winogron przed nałożeniem jej na skórę. Można go również mieszać z bezzapachowym balsamem i stosować bezpośrednio na skórze. Ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne doskonale nadaje się do przeciwdziałania starzeniu, odmładzania skóry i leczenia ran.

Możesz również użyć mirry, aby zrobić różne naturalne produkty do pielęgnacji skóry, gdy jest zmieszany z innymi składnikami. Rozważmy na przykład przygotowanie domowego kadzidła i balsamu z mirry, aby pomóc w leczeniu i ubarwieniu skóry.

3. Użyj jako zimny kompres

Olejek z mirry ma wiele właściwości terapeutycznych, dlatego dodaj kilka kropli do zimnego kompresu i zastosuj go bezpośrednio do dowolnego zakażonego lub zapalnego obszaru, aby uzyskać ulgę. Jest antybakteryjny, przeciwgrzybiczy i pomaga zmniejszyć obrzęk i stan zapalny.

4. Ulga dla górnych dróg oddechowych

Może działać jako środek wykrztuśny, aby złagodzić objawy kaszlu i przeziębienia. Może być stosowany w celu zmniejszenia zatłoczenia i zmniejszenia flegmy.

 

 5. Zmniejszenie problemów trawiennych

Innym olejem z mirry jest pomoc w łagodzeniu problemów trawiennych, takich jak rozstrój żołądka, biegunka i niestrawność.

6. Pomaga zapobiegać chorobom dziąseł i infekcjom jamy ustnej

Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, mirra może pomóc złagodzić zapalenie jamy ustnej i dziąseł spowodowane chorobami, takimi jak zapalenie dziąseł i owrzodzenie jamy ustnej. Może być również stosowany jako płukanka do ust, aby zapobiegać chorobom dziąseł. Może również odświeżyć oddech i powszechnie stosowany jako składnik w płynie do płukania jamy ustnej i pastach do zębów.

7. Pomaga leczyć niedoczynność tarczycy

Mirra jest naturalnym lekiem na niedoczynność tarczycy lub niską czynność tarczycy. Ponieważ pomaga zmniejszyć stres, może również pomóc zmniejszyć stres na przeciążonej tarczycy. Nakładaj 2-3 krople bezpośrednio na tarczę, aby zmniejszyć objawy. 

8. Może pomóc w leczeniu raka skóry

Jak omówiono powyżej, mirra jest badana pod kątem potencjalnych korzyści przeciwnowotworowych. Wykazano, że jest on korzystny dla raka skóry. Rozważ użycie go w połączeniu z innymi tradycyjnymi metodami leczenia, jeśli zdiagnozowano u Ciebie raka skóry. Nałóż kilka kropel dziennie bezpośrednio na miejsce raka, zawsze najpierw badając mały obszar. 

9. Leczenie wrzodów i ran

Mirra ma moc zwiększania funkcji białych krwinek, krytycznych dla gojenia się ran. Stwierdzono zmniejszenie częstości występowania owrzodzeń i poprawę czasu ich gojenia, w jednym z badań z 2010 r. Opublikowanych w Journal of Immunotoxicology .

Podstawowym olejem mirrowym jest fungicyd lub środek antyseptyczny. Może pomóc zmniejszyć infekcje grzybicze, takie jak grzybica lub ślimak, gdy są stosowane bezpośrednio na zaatakowany obszar. Może być również stosowany na małe zadrapania i rany, aby zapobiec infekcji.

Mirra może pomóc wzmocnić komórki organizmu, działając jako środek ściągający. Był używany tradycyjnie, aby pomóc zatrzymać krwawienie. Ze względu na działanie ściągające, może również pomóc w zapobieganiu wypadaniu włosów poprzez wzmacnianie korzeni w skórze głowy.

Efekty uboczne Mirrh

 Mirra ma pewne skutki uboczne, które należy rozważyć przed użyciem go terapeutycznie. Jak zawsze najlepiej najpierw porozmawiać z lekarzem lub zaufanym dostawcą opieki zdrowotnej.

  • Innym potencjalnym skutkiem ubocznym mirry są nieprawidłowości w sercu i obniżone ciśnienie krwi, chociaż obserwuje się to głównie przy dużych dawkach większych niż 2-4 gramów na dzień. Każdy, kto ma schorzenia związane z sercem, powinien zapytać lekarza przed użyciem oleju mirry.
  • Mirra może obniżać poziom cukru we krwi, dlatego nie jest zalecana dla osób z cukrzycą lub innymi cukrzycą. Ponieważ oddziałuje on na poziom glukozy we krwi, nie zaleca się go również osobom poddawanym zabiegom chirurgicznym i najlepiej przerwać jego stosowanie co najmniej dwa tygodnie przed operacją.
  • Olejek mirra nie jest zalecany osobom stosującym antykoagulanty, takie jak warfaryna (wspólne nazwy firmowe Coumadin i Jantoven), ponieważ mogą one potencjalnie oddziaływać z tym lekiem. Nie zaleca się także osobom przyjmującym leki przeciwcukrzycowe, ponieważ istnieje możliwość interakcji z lekami.

 

F
F
Twitter
zdrowietiens on Twitter
13 people follow zdrowietiens

F
F
F
F
Invalid username, no pictures, or instagram servers not found
Invalid username, no pictures, or instagram servers not found