Zaprojektowane specjalnie do zwalczania infekcji bakteryjnych, antybiotyki są jednym z ulubionych narzędzi medycznych lekarzy do leczenia wielu problemów zdrowotnych. Ale jest jeszcze inna, niewykorzystana, naturalna „medycyna”, o której wielu lekarzy nie mówi swoim pacjentom: oregano (olejek oregano).

Olejek z oregano jest silnym, roślinnym olejkiem, który okazuje się równie skuteczny jak niektóre antybiotyki, jeśli chodzi o leczenie lub zapobieganie różnym infekcjom. Olejek oregano  nie spowoduje wielu szkodliwych skutków ubocznych, które są często przypisywane przy stosowaniu antybiotyków – takich jak zwiększone ryzyko oporności na  antybiotyki , zły stan jelit z powodu niszczenia pożytecznych bakterii probiotycznych, zmniejszonej absorpcji witamin i nieszczelnego zespołu jelita do uszkodzenia  przewodu pokarmowego.

Jak się przekonasz, korzyści z oleju oregano wykraczają poza kontrolowanie infekcji. Co jeszcze można leczyć olejkiem oregano? Typowe przykłady warunków, w których olejek z oregano może pomóc w zarządzaniu, obejmują:

 • Grzybica stóp
 • Przeziębienia
 • Zapalenie dziąseł
 • Problemy z trawieniem, takie jak zgaga i przerost bakterii z jelita cienkiego

Co to jest olejek z oregano Oregano jest uważane za cenny towar roślinny od ponad 2500 lat w lekach ludowych, które pochodzą z całego świata. Ma bardzo długie zastosowanie w medycynie tradycyjnej w leczeniu przeziębień, niestrawności i rozstroju żołądka. 

W olejku z oregano znajduje się wysoka koncentracja aktywnych składników zioła. Aktywne składniki oleju są przechowywane w alkoholu i stosowane w postaci olejku eterycznego zarówno miejscowo (na skórze), jak i wewnętrznie. Olej z oregano zawiera dwa potężne związki zwane carvacrolem i tymolem, które w badaniach wykazały silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Olejek oregano składa się głównie z karwakrolu, a liście rośliny zawierają różne związki przeciwutleniające, takie jak fenole, triterpeny, kwas rozmarynowy, kwas ursolowy i kwas oleanolowy.

Co sprawia, że olejek oregano jest tak skuteczny? Ma szerokie spektrum zastosowań dla ochrony zdrowia.  Jego aktywne składniki zwalczają wiele rodzajów szkodliwych patogenów, w tym bakterie, drożdże i grzyby.

Korzyści z korzystania -Oregano 

Do czego możesz użyć olejku z oregano?

Dominujący związek leczniczy znaleziony w oleju z oregano, carvacrol, ma szerokie zastosowanie, od leczenia alergii po ochronę skóry. Według danych Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu w Messynie we Włoszech:

Carcavol znaleziony w oleju z oregano jest tak silny, że był przedmiotem ponad 800 badań przywołanych w PubMed, światowej bazie danych literatury opartej na dowodach naukowych. Aby pokazać, jak funkcjonuje wielozadaniowy i imponujący karwakrol, w badaniach wykazano, że odwraca lub zmniejsza niektóre z tych powszechnych problemów zdrowotnych:

 • Infekcje bakteryjne                                                   
 • Infekcje grzybowe
 • Pasożyty
 • Wirusy
 • Zapalenie
 • Alergie
 • Guzy
 • Niestrawność
 • Candida
 • Ponieważ ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, oregano stosuje się również w celu zachowania jakości żywności podczas przechowywania

1. Naturalna alternatywa dla antybiotyków

Jaki jest problem z częstym stosowaniem antybiotyków? Antybiotyki o szerokim spektrum działania mogą być niebezpieczne, ponieważ nie tylko zabijają bakterie odpowiedzialne za infekcje, ale także zabijają dobre bakterie, które są nam potrzebne do optymalnego zdrowia.

The Wall Street Journal wydrukował fantastyczny artykuł podkreślający niebezpieczeństwa, na które mogą napotkać pacjenci, gdy wielokrotnie stosują antybiotyki. Według słów autora: „Niedawne badania wykazały, że lekarze przepisują antybiotyki o szerokim spektrum działania, zwane czasem dużymi pistoletami, które zabijają szeroki zakres zarówno dobrych, jak i złych bakterii w ciele.” Nadużywanie antybiotyków i przepisywanie leków o szerokim spektrum działania, gdy nie są potrzebne, mogą powodować szereg problemów. Dzięki temu leki mogą być mniej skuteczne przeciwko bakteriom, które mają być leczone, poprzez wspieranie rozwoju zakażeń opornych na antybiotyki. I może zniszczyć dobre bakterie (probiotyki), które pomagają trawić jedzenie, wytwarzać witaminy i chronić przed infekcjami, a także innymi funkcjami.

Niestety antybiotyki o szerokim spektrum działania są bardzo często przepisywane, a często także w warunkach, w których nie mają one zastosowania, na przykład w przypadku infekcji wirusowych. W jednym z badań opublikowanych w Journal of Antimicrobial Chemioterapia , naukowcy z University of Utah i Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) stwierdzili, że 60 procent czasu, w którym lekarze przepisują antybiotyki, wybierają typy o szerokim spektrum działania. Podobne badanie przeprowadzone w stosowaniu antybiotyków dla  dzieci, opublikowane w czasopiśmie Pediatrics, wykazało, że gdy przepisywano antybiotyki, miały one szerokie spektrum 50 procent czasu, głównie w warunkach oddechowych.

2. zwalcza infekcje i przerost bakterii

Olejek z oregano jest w stanie zwalczyć co najmniej kilka szczepów bakterii, które powodują problemy zdrowotne, które są powszechnie leczone antybiotykami.

 • Dziesiątki badań potwierdzają fakt, że olej oregano można stosować zamiast szkodliwych antybiotyków w odniesieniu do wielu problemów zdrowotnych.
 • W 2011 roku  Journal of Medicinal Food opublikował badanie oceniające działanie przeciwbakteryjne oleju z oregano na pięć różnych typów złych bakterii. Po ocenie właściwości antybakteryjnych oleju z oregano wykazało ono znaczące właściwości antybakteryjne wobec wszystkich pięciu gatunków. Najwyższą aktywność zaobserwowano w stosunku do E. coli , co sugeruje, że olej oregano może być potencjalnie rutynowo stosowany w celu promowania zdrowia przewodu pokarmowego i zapobiegania śmiertelnemu zatruciu pokarmowemu.
 •  „Naukowcy odkryli, że po zbadaniu właściwości przeciwutleniających i przeciwbakteryjnych oregano, Origanum vulgare  zahamowało wzrost siedmiu testowanych szczepów bakterii, z którymi inne ekstrakty roślinne nie mogły sobie poradzić Jedno z badań z udziałem myszy, które opublikowano w czasopiśmie Revista Brasileira de Farmacognosia,  również dało imponujące wyniki: oprócz zwalczania bakterii, takich jak Listeria i  E. Coli , znaleźli również dowody na to, że olej z oregano może mieć zdolność pomagania chorobotwórczym grzybom.
 • Inne dowody wskazują, że aktywne związki oleju oregano (takie jak tymol i karwakrol) mogą pomóc w walce z bólami zębów i bólami ucha spowodowanymi infekcjami bakteryjnymi. Badanie z 2005 r. Opublikowane w Journal of Infectious Diseases stwierdziło, że „olejki eteryczne lub ich składniki umieszczone w przewodzie słuchowym mogą zapewnić skuteczne leczenie ostrego zapalenia ucha środkowego”

3. Pomaga zmniejszyć skutki uboczne leków 

W ostatnich latach wiele badań wykazało, że jedna z najbardziej obiecujących korzyści z oleju z oregano pomaga zmniejszyć skutki uboczne leków / narkotyków. Badania te dają nadzieję ludziom, którzy chcą znaleźć sposób na radzenie sobie z okropnymi cierpieniami, które towarzyszą lekom i interwencjom medycznym, takim jak chemioterapia lub stosowanie leków w przewlekłych schorzeniach, takich jak zapalenie stawów.

Badania opublikowane w International Journal of Clinical and Experimental Medicine  wykazały, że fenol w oleju z oregano może pomóc w ochronie przed toksycznością metotreksatu u myszy.  Metotreksat (MTX) jest lekiem powszechnie stosowanym w leczeniu szerokiego zakresu problemów od raka po reumatoidalne zapalenie stawów, ale wiadomo również, że ma on niebezpieczne skutki uboczne. Po dokonaniu oceny zdolności oleju z oregano dla powstrzymania tych czynników, naukowcy uważają, że jest to spowodowane przeciwutleniaczami oregano i właściwościami przeciwzapalnymi. Wykazano, że oregano działa lepiej niż leki, które są nieskuteczne w zapewnianiu pełnej ochrony przed niekorzystnymi efektami MTX.

Podobnie badania przeprowadzone w Holandii wykazały, że olej z oregano może również „zapobiegać przerostowi bakterii i kolonizacji w jelicie grubym podczas doustnej terapii żelazem”. Stosowany w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza, doustne leczenie żelazem powoduje szereg zaburzeń żołądkowo-jelitowych. problemy takie jak nudności, biegunka, zaparcia, zgaga i wymioty. Uważa się, że karwakrol atakuje zewnętrzną błonę bakterii Gram-ujemnych i zwiększa przepuszczalność błony, powodując w ten sposób wyczerpywanie się szkodliwych bakterii. Oprócz swoich właściwości przeciwdrobnoustrojowych, karwakrol zakłóca również niektóre szlaki w leczeniu bakteryjnym żelazem, co pomaga w zmniejszeniu skutków ubocznych terapii żelazem.

4. Pomaga leczyć stopę sportowca

Jedno z badań wykazało, że połączenie ciepła, soli i stosowania olejków eterycznych (w tym oregano) miało działanie hamujące przeciwko grzybni T.rubrum i konidiów T. mentagrophytes, szczepów bakteryjnych, które powszechnie powodują infekcję grzybową znaną jako  stopa sportowca . Naukowcy doszli do wniosku, że „termoterapia w połączeniu z olejkami eterycznymi i solą będzie obiecująca w leczeniu grzybicy stóp w kąpieli stóp”. Po przetestowaniu fungicydowej aktywności 11 olejków eterycznych przeciwko bakteriom, o których wiadomo, że powodują stopę sportowca, stwierdzono, że olej z oregano jest najpotężniejszy (następnie tymianek, kora cynamonowa, trawa cytrynowa i goździk).

5. Pomaga leczyć problemy trawienne (w tym zgaga)

Kilka aktywnych związków zawartych w olejku z oregano może pomóc w trawieniu poprzez rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego, a także pomaga zrównoważyć stosunek dobrych do złych bakterii w jelitach. Tymol, jeden z aktywnych związków oregano, jest podobnym związkiem do mentolu, który znajduje się w olejku z mięty pieprzowej. Podobnie jak mentol, tymol może pomóc rozluźnić tkankę miękką w gardle i żołądku, co może pomóc zmniejszyć zgagę i dyskomfort po jedzeniu.

Ponieważ wspomaga zbalansowanie bakterii i zwalcza przerastanie drożdży, olej oregano jest również popularnym naturalnym leczeniem dla Candida i SIBO lub przerostu bakteryjnego jelita cienkiego. SIBO jest częstym problemem trawiennym, który powoduje gaz, wzdęcia i nietolerancję wielu pokarmów zawierających węglowodany. Olejek z oregano   utrudnia replikację bakterii i można go stosować podobnie do leków antybiotycznych,do leczenia infekcji wpływających na trawienie i wchłanianie składników odżywczych.

W badaniu z 2014 r. Opublikowanym w ”  Global Advances in Health & Medicine”  znaleziono dowody na to, że stosowanie ziołowych środków przeciwdrobnoustrojowych jest tak samo skuteczne, jak antybiotyk zwykle podawany w leczeniu SIBO. Gdy 104 pacjentów, u których zdiagnozowano SIBO (za pomocą laktulozowego testu oddechowego) leczono rifaksyminą (1200 mg) lub ziołowymi lekami przeciwbakteryjnymi w ciągu czterech tygodni, wyniki pokazały, że 46% pacjentów leczonych ziołowymi lekami przeciwdrobnoustrojowymi doznało poprawy objawów, w porównaniu do jedynie 34 procent traktowanych antybiotykiem rifaksymina. Ponadto 14 z 44 pacjentów, którzy nadal mieli SIBO po rifaksyminie, było leczonych ziołowymi lekami przeciwdrobnoustrojowymi. Pięćdziesiąt siedem procent odpowiedziało pozytywnie na leczenie ziołami.

6. Może pomóc w leczeniu pasożytów

Jedno z badań wykazało, że u dorosłych, u których kału wynik pozytywny na obecność pasożytów jelitowych (w tym Blastocystis hominis powodującego problemy trawienne) uzupełnionych 600 miligramami oregano przez sześć tygodni, wielu doświadczyło istotnych objawów żołądkowo-jelitowych. Nastąpiło „całkowite zniknięcie Entamoeba hartmanni (cztery przypadki), Endolimax nana (jeden przypadek) i Blastocystis hominis w ośmiu przypadkach.” U 7 z 11 pacjentów, u których stwierdzono dodatni wynik testu na Blastocystis hominis,  ustąpiło nasilenie objawów ze strony przewodu pokarmowego uległy poprawie. objawy takie jak nudności, gaz, wzdęcia i bóle brzucha.

7. Pomocny w zarządzaniu stanami zapalnymi (takimi jak  reumatyzm)

Oregano zachowuje swoją silną zdolność antyoksydacyjną zarówno w postaci świeżej, jak i suchej. Ze względu na wysokie stężenie przeciwutleniaczy, olejek eteryczny z oregano może pomóc w zmniejszeniu uszkodzeń oksydacyjnych i pomóc w zapobieganiu mutagenezie, karcynogenezie i starzeniu się z powodu swoich „wolnych rodników”. Uważa się, że wolne rodniki są czynnikiem przyczyniającym się do powszechnych chorób przewlekłych w tym raka, chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń neurodegeneracyjnych i toksyczności leku.

Jedno z badań wykazało, że łączone leczenie olejkami eterycznymi tymianku i oregano pomogło zmniejszyć wytwarzanie prozapalnych cytokin, a tym samym może pomóc złagodzić  zapalenie okrężnicy (rodzaj zapalnej choroby jelit) u myszy.  Inne badania pokazują, że olej oregano jest korzystny w leczeniu nawracających zaburzeń oddechowych, wzrostu nowotworu i reumatoidalnego zapalenia stawów. Badacze z Universidad Nacional de Córdoba w Argentynie odkryli, że olejek eteryczny wyizolowany z Oregano„ma właściwości antybakteryjne, antyoksydacyjne i chemoprewolucyjne i może odgrywać ważną rolę jako czynnik bioprotekcyjny”

Jak korzystać z Olejku Oregano: Zastosowania i zalecenia dotyczące dawkowania

Jak używać olejku z oregano:

 • Olejek oregano można stosować miejscowo, dyfuzyjnie lub wewnętrznie (tylko jeśli jest to 100-procentowy olej o właściwościach leczniczych).
 • Przed użyciem oleju oregano na skórze zawsze mieszaj go z olejem nośnikowym, takim jak olej kokosowy lub olej mnigdałowy. Pomaga to zmniejszyć ryzyko podrażnień i reakcji niepożądanych poprzez rozcieńczenie oleju. Wymieszaj 3 krople olejku z oregano z niewielką ilością oleju nośnego, a następnie nałóż miejscowo, wcierając w skórę na dotkniętym obszarze.
 • Rozprowadź 3 krople lub więcej oleju z oregano w Twoim domu, aby oczyścić powietrze i pozostawić przyjemny zapach.
 • W leczeniu zakażeń grzybiczych, takich jak stopa sportowca, można przygotować domowy  proszek przeciwgrzybiczy,  który można nałożyć na skórę. Połącz składniki z około 3 kroplami oleju z oregano, zamieszaj, a następnie posyp je na stopy. Pamiętaj, aby dokładnie myć ręce przed i po i uważać, aby nie dotykać oczu, nosa ani ust. Przed nałożeniem skarpet możesz użyć proszku. Zastosuj tę mieszaninę dwa razy dziennie przez jeden do dwóch tygodni, monitorując postęp i zwracając uwagę na potencjalne skutki uboczne.

Ile oleju oregano potrzeba do spożycia wewnętrznego:

 • Tradycyjnym zastosowaniem liści oregano jest przygotowywanie herbaty wspomagającej trawienie. Możesz kupić wcześniej przygotowaną herbatę oregano lub własną, mocząc 15 gramów liści oregano w 250 mililitrach wody przez co najmniej pięć-10 minut (lub dłużej, aby uzyskać mocniejszy napar ziołowy, do 24 godzin).
 • Ponieważ olej z oregano może zakłócać inne leki, zawsze należy zapytać lekarza, czy można go bezpiecznie przyjmować wewnętrznie, w zależności od konkretnej sytuacji.

Środki ostrożności podczas stosowania oleju z oregano

Osobiście biorę olej oregano wewnętrznie przez maksymalnie dwa tygodnie w większości przypadków, ponieważ jest tak silny. Podczas wewnętrznego zażywania oleju z oregano należy go zawsze rozcieńczyć wodą lub zmieszać z olejem kokosowym . Aby zapobiec negatywnym reakcjom skórnym po zastosowaniu oregano, zaleca się wykonanie najpierw testu

Oregano z suszonych ziół jest zwykle w porządku dla kobiet w ciąży, ale ogólnie rzecz biorąc, nie uważa się za bezpieczne stosowanie oregano w czasie ciąży. Podczas stosowania oleju z oregano kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność i stosować je tylko wtedy, gdy zaleci im to ich lekarz. Jeśli wystąpią działania niepożądane, takie jak nudności, zawroty głowy lub reakcja alergiczna, należy natychmiast przerwać stosowanie oleju z oregano i rozważyć wizytę u lekarza.


Kluczowe punkty dotyczące korzyści i zastosowań oleju Oregano

 • Oregano ( Origanum vulgare)  to zioło wykorzystywane do produkcji oleju z oregano (olejek z oregano), który ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe.
 • Korzyści z oleju z oregano obejmują: zwalczanie infekcji bakteryjnych, infekcji grzybiczych, problemów trawiennych, stanów zapalnych i wzrostu guza.
 • Olej z oregano można stosować na skórze (np. W celu leczenia grzybicy lub grzyba paznokcia), rozprowadzany lub stosowany wewnętrznie (np. W celu wspomagania trawienia i wspomagania zdrowia jelit).

Pamiętaj

Olejku z oregano nie musisz pić, świetnie działa, kiedy go wdychamy stosując go np. w dyfuzorze
Najlepiej olejek rozpuszczać np. w jogurcie, mleku, miodzie, lub soku pomidorowym przy stosowaniu wewnętrznym.
Nie przyjmujemy wewnętrznie dłużej niż 10 dni

Chcesz sprawdzić działanie olejku oregano, lub masz pytania proszę o kontakt. Mamy w ofercie olejki w 100% naturalne z 9 certyfikatami czystości


F
F
Twitter
zdrowietiens on Twitter
13 people follow zdrowietiens

F
F
F
F
Invalid username, no pictures, or instagram servers not found
Invalid username, no pictures, or instagram servers not found