Olejek pomarańczowy poznaj jego potencjał

Większość osób, które stykają się z niewielką ilością olejku pomarańczowego podczas obierania lub ściśnięcia pomarańczy. Jeśli jesteś zaznajomiony z różnymi niezbędnymi zastosowaniami i korzyściami olejku , możesz być zaskoczony tym, jak do wiele różnych  produktów jest on wykorzystywany. Można używać mydła, detergentów do czyszczenia kuchni, które pachną pomarańczami.  Można  znaleźć ślady olejku pomarańczowego w produktach gospodarstwa domowego i kosmetycznych w celu poprawy ich zdolności oczyszczających i zapachu.
Jest dodawany do wielu produktów kosmetycznych, takich jak balsam, szampon, płyn do płukania i metod leczenia trądziku, ponieważ ma właściwości antybakteryjne i silny, świeży zapach. Można znalezć w sprzedaży, lub samemu sporządzić produkty do czyszczenia domu z dodatkiem olejku pomarańczowego.Dodawany jest również do napojów dla wzmocnienia smaku.

Korzyści :
Silna formuła składników aktywnych jest odpowiedzialna za jego zdolności lecznicze. Najbardziej znaczące składniki czynne w olejku pomarańczowym to limonen ( stanowi około 85-96 procent ekstraktu) i mircen (0,5-3 procent). Limonen jest szczególnie uważany za silny przeciwutleniacz, zwalcza wolne rodniki i zapalenia, które mogą prowadzić do różnych chorób . Związki te są uważane za rodzaj monoterpenów które są składnikiem wielu olejków cytrusowych. Wykazują działanie przeciw-nowotworowe .
Wskazany jest dla dzieci, a zwłaszcza niejadków.Wystarczy nawilżanie dyfuzorze.
Masaż nim brzucha, również w połączeniu z olejkiem bazowym dobry jest przy problemach z gazami.Jest lekko moczopędny. Osoby, którym woda zatrzymuje się w organizmie mogą się jej bardzo szybko pozbyć.
Jest bogaty w witaminy i minerały, ale ma również przeciwutleniacze.
Fantastyczny do pilingu ciała, nie tylko złuszcza naskórek, ale również podwójnie ujędrnia
skład 1 łyżeczka olejku pomarańczowego 3 łyżeczki olejku bazowego i 1 łyżka solum wymieszać.

Według badań, kiedy stosujemy olejek pomarańczowy mamy szansę na następujące korzyści:
⦁ Pomoc w walce z guzami nowotworowymi
⦁ Poprawa krążenia
⦁ Zabijanie bakterii i patogenów
⦁ Zmniejszenie zmarszczek
⦁ Poprawa cery
⦁ Złagodzenie lęku
⦁ Zmniejszenie nadciśnienia
Jako zupełnie naturalna metoda poprawy funkcji układu immunologicznego i zwalczania różnych dolegliwości, olejek pomarańczowy był popularnym lekarstwem w medycynie ludowej w całym basenie Morza Śródziemnego, Indii i Chin przez setki, jeśli nie tysiące lat. W całej historii, olejek pomarańczowy był używany do leczenia wielu dolegliwości , w tym: złego trawienia, chronicznego zmęczenia , depresji, infekcji jamy ustnej i skóry, przeziębienia, grypy i podniesienia libido. Jest uważany za skuteczny lek przeciwdepresyjny, antyseptyczny, przeciwskurczowy, afrodyzjak, dezodorant, pobudzający trawienie i krążenie

Zastosowania olejku pomarańczowego
1. Wzmacnia odporność
Limonen, który jest monocykliczny występujący w olejku ze skórki pomarańczy silnie przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu, co jest nawet korzystne w walce z rakiem, ponieważ monoterpeny okazały się być bardzo skutecznym środkiem w zapobieganiu wzrostowi guza.
2. Naturalny środek antybakteryjny– olejki eteryczne z owoców cytrusowych są naturalnymi środkami przeciwdrobnoustrojowymi i mogą być stosowane w celu poprawy bezpieczeństwa żywności.
W badaniach opublikowanych w International Journal of Food Science i Technologii wykazano, że świetnie zabezpiecza przed bakterią E-coli. Wiemy, że jest to niebezpieczny rodzaj bakterii obecnych w zanieczyszczonej żywności.
W innych badaniach opublikowanych w Journal of Food Science wykazano, że olejek może hamować rozprzestrzenianie się bakterii salmonelli , ponieważ zawiera silne związki przeciwbakteryjne, zwłaszcza terpeny. Salmonella może wywołać reakcje ze strony przewodu pokarmowego, gorączka i poważne efekty uboczne, gdy żywność zostaje nieświadomie zanieczyszczona i konsumowana.
3. Czyszczenie kuchni
Olejek pomarańczowy ma naturalny świeży, słodki, cytrusowy zapach, który będzie wypełnić Twoją kuchnię czystym zapachem. Jednocześnie, po rozcieńczeniu jest to świetny sposób, aby oczyścić blaty, deski do krojenia lub urządzenia bez potrzeby stosowania wybielaczy lub stosowania chemicznych żrących produktów.
Dodać kilka kropli z butelki z rozpylaczem, wraz z innymi olejkami mającymi zdolności dezynfekcji, następnie dodaj olej kokosowy i wodę i będziesz mieć preparat do czyszczenia całego domu. PO rozpyleniu nie trzeba wycierać, bo to jest środek bezpieczny.
olejek pomarańczowy4. Walka z wysokim ciśnieniem krwi
Pomarańczowy olej jest naturalnym lekarstwem na wysokie ciśnienie krwi i jest zdolny do poprawy przepływu krwi i walki z nadciśnieniem, będącym jednym z największych czynników ryzyka chorób serca. Może być również przydatny dla poprawy niskiego libido, zmniejszenia bólu głowy i obniżenie objawów PMS.Należy używać olejku pomarańczowego z olejem nośnym (kokosowym)aby móc go wcierać w obszarze brzucha w celu poprawy przepływu krwi.
5. Działanie przeciwzapalne
Silne działanie przeciwzapalne olejku pomarańczowego zostało zbadane pod względem jego wpływu na ból, zakażenia i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. W rzeczywistości, wśród kilku popularnych olejów o działaniu przeciwzapalnym, w tym cytrynowego, sosnowego i olejku eukaliptusowego , olejek pomarańczowy wykazał największą redukcję stanu zapalnego. Wykazano to w 2009 roku w badaniach opublikowanych w European Journal of Medical Research , gdzie był badany przeciwutleniający potencjał różnych olejków eterycznych .
6. Redukcja bólu
Jeśli cierpisz na bóle mięśni, kości i stawów, olejek pomarańczowy może pomóc powstrzymać reakcje zapalne, które zwiększają obrzęk tkanki, dzięki czemu jest naturalnym środkiem na ból kości i stawów . Olejek pomarańczowy powoduje również bardziej pozytywny nastrój, który jest przydatny dla podniesienia tolerancji bólu i pomaga lepiej spać, kiedy odczuwamy ból i dyskomfort. Aby obniżyć stan zapalny stosuj pomarańczowy olejek zmieszany z olejkiem nośnym na bolące mięśnie i obszary z obrzękiem.
7. Poprawa nastroju
Kiedy do nawilżania pomieszczeń stosujesz olejek pomarańczowy, lub dodajesz go środków higieny, albo wdychasz bezpośrednio z butelki pomoże Ci się zrelaksować i poprawić Twój nastrój.
Pomarańczowy olejek ma bezpośredni wpływ na układ węchowy mózgu, który szybko wywołuje reakcje emocjonalne. To świetny olejek do równoważenia hormonów , ponieważ może pomóc wyłączyć reakcje z hormonów stresu, takich jak kortyzol. Badania pokazują, że olejek jest zarówno „ładujący-energetyzujący ” i „uspokajający”, co czyni go doskonałym zapachem do rozjaśniania nastroju rano lub uspokojenia nerwów po ciężkim dniu.
8. Chroni, oszczędza skórę
Cytrusy zapewniają wysoki poziom witaminy C, która pomaga chronić i leczyć skórę. Pomarańczowy olejek jest również bardzo korzystny w walce z oznakami starzenia takimi jak zmarszczki i ciemne plamy, ponieważ promuje produkcję kolagenu . Ze względu na swoją moc antyoksydacyjną , spowalnia tempo uszkodzenia skóry związane z ekspozycją na promieniowanie UV oraz zanieczyszczenia i toksyny.
Można zastosować niewielką ilość olejku pomarańczowego do twarzy wraz z olejem nośnym ( kokosowy), ale najpierw należy zrobić test skóry, aby uniknąć negatywnych reakcji. Spróbuj łączyć go z innymi olejami skutecznymi w problemach ze skórą takimi jak kadzidło i olejek z drzewa herbacianego.
9. Do walki z trądzikiem
Olejek jest skuteczny w zwalczaniu bakterii i stanów zapalnych na skórze, które mogą prowadzić do trądziku. Jest to doskonały domowy środek na trądzik .Rozcieńczamy w oleju kokosowym i nasączamy wacik i stosujemy na miejsca dotknięte trądzikiem. Powinno również zadziałać na ból, obrzęk, zaczerwienienia i da szansę na unikanie chemicznych środków wysuszających skórę.
10. Poprawia trawienie
Jako środek przeciwzapalny, rozluźniający olejek pomarańczowy może wspierać lepsze trawienie i likwidować skurcze lub zaparcia. Można stosować do masażu w okolicach brzucha. Poprawia również detoksykację po spożyciu, ponieważ działa jak łagodny środek moczopędny, która zwiększa wytwarzanie moczu i zapobiega wzdęciom . Ponieważ stymuluje układ limfatyczny, wątrobę, nerki i pęcherz moczowy.
11. Ochrona zębów i dziąseł
Ponieważ olejek ma zdolność do zwalczania wzrostu mikroorganizmów, może chronić zęby i dziąsła przed infekcjami . Jest również stosowany w celu złagodzenia bólu gardła do szybkiej ulgi , gdy płuczemy wodą i solą. Można go używać w celu zmniejszenia opryszczki i owrzodzenia jamy ustnej, do płukania ust jego roztworem wodnym.
Olejek pomarańczowy w walce z rakiem
Po 50 różnych badaniach uznano jego skuteczność w walce z rakiem  dzięki jego składnikom czynnym. Oprócz zawartości dużego poziomu limonenu, który redukuje guza zawiera również inne związki fitochemiczne, które chronią DNA i komórki przed uszkodzeniem, w tym polymethoxyflavones. Hydroksylowane polymethoxyflavones (PMF) są klasą nowych związków przeciwutleniających flawonoidów głównie u roślin cytrusowych.

Według badań opublikowanych w 2010 roku w Journal of Molecular Nutrition and Food Research , olejek pomarańczowy może skutecznie pomóc zatrzymać rozprzestrzenianie się raka płuc i raka okrężnicy w komórkach ludzkich .
W innym badaniu, prowadzonym przez Indian Journal of Experimental Biology , olejek wykazał zdolność do hamowania wzrostu guza , gdyż poprawia funkcje detoksykacji w wątrobie, sygnalizację nerwową i odmłodzenie komórek. Szczury, które były poddawane działaniu olejku pomarańczowego przez okres pięciu i pół miesiąca monitorowania stwierdzono chemio-prewencyjny wpływ olejku pomarańczowego na wątrobę. Podawanie olejku pomarańczowego powodowało zmniejszenie masy wątroby i poprawę jej funkcji w porównaniu z grupą kontrolną.
Lekarze medycyny naturalnej olejek pomarańczowy od wieków stosowali jako łagodny środek uspokajający i przeciwdepresyjny
Ponieważ ma właściwości przeciwlękowe i zmniejsza objawy związane z lękiem, rozproszenie olejku pomarańczowego może zmienić nastrój już po pięciu minutach ekspozycji i zwiększa motywację, relaksację i klarowność.
W 2014 opublikowano badanie w Journal Terapii medycyny odkryli, że węchowa stymulacja za pomocą pomarańczowego olejku i olejku różanego wywołuje fizjologiczne i psychiczne odprężenie . Badano wpływ olejku pomarańczowego na aktywność kory przedczołowej w mózgach u 20 uczestników, które wykazały ich poziom stymulacji lub wypoczynku. Połowa kobiet była poddana działaniu dyfuzji olejku pomarańczowego i olejku różanego przez 90 sekund, doświadczyły znaczący spadek stężenia oksyhemoglobiny w prawej korze przedczołowej mózgu w porównaniu z grupą kontrolną, co zaowocowało wzrostem zrelaksowania i naturalnego odprężenia.
olejek pomarańczowy
Olejek pomarańczowy Przepisy
Ponieważ wyciąg pochodzi wyłącznie z zewnętrznej warstwy pomarańczy, która jest wystawiona na działanie środowiska, w którym rosną , to ważne jest również, aby szukać organicznego olejku pomarańczowego, aby uniknąć chemicznych toksyn.
Olejek pomarańczowy jest bardzo uniwersalny i pasuje do prawie każdego innego olejku, dlatego jest we wszystkich typach mieszanek.
Oto kilka sposobów na bezpieczne korzystanie z olejku pomarańczowego w domu.

Aromatycznie: Można rozproszyć olej w swoim domu za pomocą dyfuzora lub wdychać olej bezpośrednio.Można również naturalnie odświeżyć pokój wlewając kilka kropli do butelki dodając wody. Miejscowo: Przed stosowaniem olejku pomarańczowego na skórze należy go rozcieńczyć olejem kokosowym w stosunku 1:1
1. Gdy wiesz, że nie jesteś uczulony możesz dodać kilka kropli olejku pomarańczowego do ciepłej kąpieli, balsamu do ciała lub do płynu do zmywania (możliwości jest wiele to tylko przykłady).
Wewnętrznie: Spożycie olejku pomarańczowego tylko wtedy jest wskazane gdy masz olejek terapeutycznej klasy. Możesz dodać kroplę do wody, lub przyjmować jako suplement dodając np. Do miodu. To pomaga zmniejszyć wzdęcia, poprawia trawienie i detoksykację.
FDA uznaje je jako bezpieczne do spożycia (21CFR182.20), ale to tylko w przypadku, gdy kupujesz olejek czysty, bez domieszek.
Spróbuj tych prostych receptur w domu przy użyciu olejku pomarańczowego:
Domowy cytrusowy Szampon Receptura
Ten domowej roboty cytrusowy szampon przepis jest dobre dla Twoich włosów! Pomaga zrównoważyć włosom naturalne pH , zabija bakterie, przywraca włosom wilgoć, redukuje łupież i nie pozbawia włosów ich naturalnych olejów. Całkowity czas: 2 min                                                        olejek pomarańczowy
ilość porcji: 20-30
SKŁADNIKI:
• 1 szklanka wody
• 5 łyżek surowego miodu
• 5 kropli pomarańczowego olejku eterycznego
• 5 kropli olejku z cytryny
butelka • szkło z dozownikiem
Sposób użycia:
Połącz wszystkie składniki w misce i dobrze wymieszaj. Przenieść do pojemnika. dobrze wymieszać przed każdym użyciem.
Olejek pomarańczowy i miód Przepis Leczenie trądziku
Ten naturalny środek na trądzik nie pozostawi skóry suchej, łuszczącej się lub czerwonej, ale pomoże zmniejszyć wypryski, przebarwienia, białe lub zaskórniki wywołane przez bakterie.
Całkowity czas: 2 min
ilość porcji: 30
SKŁADNIKI:
1 łyżka czystego oleju kokosowego
3 łyżki surowego miodu
1 łyżka jabłkowego octu
20 kropli olejku pomarańczowego (lub jedynie połowę cynamonowy olejek eteryczny)
2 kapsułki żywo Probiotyki
Sposób użycia:
Zmieszać wszystkie składniki ze sobą i połączyć w blenderze. Wlać do wygodnej butelce i przechowywać w chłodnym miejscu.
Olejek pomarańczowy niepożądane i interakcje
Ponieważ jest to bardzo silny, olej może powodować reakcje na skórze, kiedy go używasz bezpośrednio, więc zaczynaj od małej ilości i upewnij się, że nie występują jakiekolwiek zaczerwienienie, obrzęk lub pokrzywka. To dobry pomysł, aby zrobić „test skóry” na małym kawałku skóry – na przykład, przedramię – przed użyciem go na większych plastrów lub delikatnych obszarach, takich jak twarz.
Jeśli jesteś uczulony na olejek pomarańczowy i inne olejki z owoców cytrusowych, nie należy ich bo mogą być poważne reakcje zewnętrzne i wewnętrzne. Kobiety w ciąży i karmiące, dzieci należy zachować ostrożność.
Olejki eteryczne są potężne i mogą wchodzić w interakcje z lekami więc należy skonsultować się z lekarzem jeśli nie jesteś pewny jak może wpłynąć na istniejący stan zdrowia (rak, choroby serca, uszkodzenie wątroby, skóry).
Wszystkie olejki cytrusowe mogą zwiększyć ekspozycję na światło UV na skórę.Należy przez okres 12 godzin unikać światła słonecznego lub promieni UV, żeby nie wystąpiły oparzenia.

Chcesz wiedzieć więcej o olejkach eterycznych pobierz e-booka Poznaj potencjał olejków eterycznych

Olejki eteryczne mają dużą moc terapeutyczną, 100 razy silniej działają od ziół, więc może warto poznać tą tajemnicę roślin jaką są olejki eteryczne, by móc maksymalnie ograniczyć szkodliwe działanie substancji syntetycznych. Czym więcej chemii wokół nas tym bardziej musimy być uważni i ostrożni. Kiedyś można było sobie powiedzieć taka mała dawka mi nie zaszkodzi. Teraz jesteśmy tak wypełnieni toksynami, że każda dawka szkodzi.Jeśli zechcesz przetestować olejki eteryczne to zobaczysz jak trafnego wyboru dokonałeś.

Masz pytania proszę o kontakt. Będę wdzięczna za komentarze

F
F
Twitter
zdrowietiens on Twitter
13 people follow zdrowietiens

F
F
F
F
Invalid username, no pictures, or instagram servers not found
Invalid username, no pictures, or instagram servers not found
Zapisz mnie również na poniższe listy: