Lawendowy olejek eteryczny ma wszechstronne zastosowanie

Lawendowy olejek eteryczny pochodzi z lawendy (Lavandula angustifolia), łatwa w uprawie, wytwarza skupiska pięknych, pachnących kwiatów o zielono-szarych lub srebrzystych liściach.
Lawenda była używana przez ponad 2500 lat. Starożytni Persowie, Grecy, Rzymianie i dodawali kwiaty do kąpieli, aby pomóc umyć i oczyścić skórę. W rzeczywistości, słowo „lawenda” pochodzi od łacińskiego słowa „lavare”, co oznacza „myć”.
W Grecji i Rzymie, była używana jako lekarstwo, podczas gdy w Europie średniowiecznej i renesansowej, była rozproszona po całym piętrach kamiennych zamków jako naturalny środek dezynfekujący i dezodorant.
Lawenda była nawet wykorzystywana w czasie Wielkiej Zarazy w Londynie w 17. wieku. Ludzie mocowali kwiaty lawendy wokół ich talii, wierząc że będzie chronić przed Czarną Śmiercią.                                  
Wysokiej jakości olejek lawendowy ma słodki, kwiatowy zapach . Zarówno lawenda i olejek lawendowy są cenione za ich zapach i wszechstronność. Olejek jest dodawany do kąpieli i pielęgnacji ciała i produktów, takich jak mydła, perfumy, środki czyszczące i detergenty do prania.
Olejek lawendowy ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwdepresyjne, przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Posiada również właściwości przeciwskurczowe, przeciwbólowe, odtruwające i działanie uspokajające. Olejek lawendowy jest jednym z najbardziej znanych olejków eterycznych w aromaterapii i można go stosować:
• Kąpiel w wannie lub pod prysznicem dla złagodzenia bólu mięśni i stresu.
• do masażu -ulga dla mięśni i stawów.
⦁ Przy chorobach takich jak trądzik i oparzenia, rany. Rozcieńczaj go w olejku bazowym lub roślinnym np. kokosowym.
• do inhalacji i nawilżania powietrza w dyfuzorze.
• Mocząc ręce lub nogi dodaj do miski 1 kroplę.


•Przy urazach mięśniowych lub skręceniach można stosować kompres z kilkoma kroplami olejku.
Dodaj również olejek lawendowy do listy naturalnych produktów czyszczących. Możesz wymieszać z sodą aby uzyskać w pełni naturalny antybakteryjny produkt do czyszczenia łazienki i kuchni.

Skład olejku lawendowego
Olejek lawendowy ma złożoną strukturę chemiczną z ponad 150 aktywnymi składnikami . Olej jest bogaty w estry, które są aromatycznymi cząsteczkami o działaniu przeciwskurczowym (tłumiące skurcze i ból ) mają  włąściwości uspokajające i stymulujące.
Do głównych składników botanicznych olejku lawendowego należą octan linalilu, linalol (nietoksyczny alkohol terpenowy który posiada naturalne właściwości bakteriobójcze), terpinen-4-olu i kamfory.
Inne składniki w olejku lawendowym, które są odpowiedzialne za działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne to cis-ocymeny, octan lavandulyl, 1,8-cyneol, limonen i geraniol.

terapeutyczne

Korzyści z olejku lawendowego
Olejek lawendowy jest znany ze swoich właściwości uspokajających i relaksujących, może pomóc w łagodzeniu bezsenności, lęku, depresji, niepokoju, lęku stomatologicznego i stresu. Ze względu na różnorodność zastosowań, olejek lawendowy może pomóc w prawie wszystkich rodzajach dolegliwości, od bólu po infekcje.
Fascynujący jest potencjał olejku lawendowego w zwalczaniu zakażeń skóry, paznokci i grzybic.
Naukowcy z Uniwersytetu w Coimbr stwierdzili, że radzi sobie z patogenami , jak również z różnego gatunku Candidą.
Badanie, opublikowane w Journal of Medical Microbiology, wskazuje że olejek lawendowy zabija grzyby niszcząc ich ściany komórkowe. Najlepsze jest to, że olejek ten nie powoduje oporu (skutki uboczne) , w przeciwieństwie do antybiotyków.
• Ulga w bólu. Może pomóc złagodzić ból lub napięcie mięśni, bóle stawów i reumatyzm, skręcenia, bóle pleców i lumbago. Wystarczy wmasować olejek lawendowy na obszarze zagrożonym. Olejek lawendowy może również pomóc zmniejszyć ból .
• w leczeniu różnych chorób skóry , takich jak trądzik, łuszczyca, egzema i zmarszczki. Pomaga również tworzyć tkanki blizny, które mogą być istotne w gojących się ran, skaleczeń i oparzeń. Lawenda może również pomóc łagodzić ukąszenia owadów i swędzącą skórę. Jest to normalne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu pomaga zmniejszyć świąd, obrzękI nóg, stawów)  i zaczerwienienie
• Dbaj o zdrowie włosów. Olejek lawendowy pomaga niszczyć wszy jaja wszy. Lawenda jest też skuteczna w leczeniu placowatego łysienia. Pobudzenie wzrostu włosów nawet o 44 procent po zaledwie siedmiu miesiącach leczenia.

• Poprawa trawienia. Olej ten pomaga stymulować mobilność jelita i stymuluje produkcję żółci i soków żołądkowych, które mogą pomóc w leczeniu bólu brzucha, niestrawności, wzdęć, kolki, wymiotów i biegunki.
• łagodzi zaburzenia oddechowe. Olejek lawendowy może pomóc złagodzić problemy z oddychaniem, takie jak przeziębienia i grypy, infekcje gardła, kaszel, astma, krztusiec, zatoki, zapalenie oskrzeli, zapalenie migdałków i zapalenie krtani. Może być stosowany na szyi, klatce piersiowej lub na plecach, może być wdychany w czasie inhalacji, albo można korzystać z dyfuzora do nawilżania powietrza.
• stymuluje wytwarzanie moczu , co pozwala przywrócić równowagę hormonalną, zapobiega zapaleniom pęcherza moczowego i zwalnia skurcze i inne zaburzenia układu moczowego.
• Poprawia krążenie krwi. To pozwala obniżyć podwyższone ciśnienie krwi, i może być stosowany do obniżania ciśnienia.
⦁ olejek lawendowy może pomóc odpędzić komary i ćmy i jest stosowany w niektórych preparatach odstraszających komary.
Jak działa olejek lawendowy?
Mamy tu psychologiczne skutki działania kojącego, relaksującego zapachu i fizjologiczne skutki powstałe w systemie limbicznym.
Olejek lawendowy można stosować miejscowo lub wziewnie w postaci pary . Chociaż z suszonej lawendy pijemy herbatę pić olejek lawendowy należy bardzo ostrożnie, ponieważ może to prowadzić do skutków ubocznych, takich jak trudności w oddychaniu, pieczenie oczu i niewyraźne widzenie, wymioty i biegunka.

Dlaczego stosować olejek lawendowy?
To jedna z najlepszych holistycznych taktyk w ochronie zdrowia. Przy używaniu olejku lawendowego należy pamiętać o kilku wskazówkach.
⦁ Miejscowo stosujmy rozcieńczony olejek lawendowy
⦁ Stosując czysty olejek lawendowy do skóry (zwłaszcza otwarte rany) można też powodować podrażnienia, więc najlepiej rozcieńczać np. Takimi olejami migdałowy, jak oliwa z oliwek, olej kokosowy.
⦁ Należy pamiętać, aby nie wcierać olejku lawendowego w okolicy oczu i błon śluzowych. (należy natychmiast przemyć.)
⦁ Olejek lawendowy może powodować reakcje alergiczne u osób z wrażliwą skórą. Należy na noc wetrzeć wokół łokcia kropelkę olejku lawendowego i rano sprawdzić czy jest reakcja.
⦁ Raczej nie stosować u dzieci
Skutki uboczne stosowania olejku lawendowego
⦁ Oprócz reakcji alergicznych mogą wystąpić takie reakcje jak:bóle głowy, nudności,wymioty i dreszcze po inhalacji lub stosowaniu olejku miejscowo.
Bardzo pomocny w chorobach kobiecych, guzach, mięśniakach, stanach zapalnych, regulacja miesiączkowania. Dla stymulacji krążenia łączyć olejek lawenowy z olejkiem z mięty pieprzowej,
Kobiety w ciąży i karmiące powinny unikać olejku lawendowego

( nie było jeszcze badań czy istnieją skutki uboczne.)
Nie powinno się go stosować z lekami uspokajającymi i na bezsenność, bo kumulacja działania może spowodować skrajną senność.

Chcesz wiedzieć więcej o olejkach eterycznych pobierz e-booka Poznaj potencjał olejków eterycznych

Masz pytania proszę o kontakt, oraz zachęcam do komentarzy

 

F
F
Twitter
zdrowietiens on Twitter
13 people follow zdrowietiens

F
F
F
F
Invalid username, no pictures, or instagram servers not found
Invalid username, no pictures, or instagram servers not found
Zapisz mnie również na poniższe listy: